Etape 20

Classement général

1.

EVANS Cadel

BMC RACING TEAM

 83h 45' 20"

2.

SCHLECK Andy

TEAM LEOPARD-TREK

+ 01' 34"

3.

SCHLECK Frank

TEAM LEOPARD-TREK

+ 02' 30"

4.

VOECKLER Thomas

TEAM EUROPCAR

+ 03' 20"

Disq.

CONTADOR Alberto

SAXO BANK SUNGARD

+ 03' 57"

6.

SANCHEZ Samuel

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 04' 55"

7.

CUNEGO Damiano

LAMPRE - ISD

+ 06' 05"

8.

BASSO Ivan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 07' 23"

9.

DANIELSON Tom

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 08' 15"

10.

PERAUD Jean-Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 10' 11"

11.

ROLLAND Pierre

TEAM EUROPCAR

+ 10' 43"

12.

TAARAMAE Rein

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 11' 29"

13.

DE WEERT Kevin

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 16' 29"

14.

COPPEL Jérôme

SAUR-SOJASUN

+ 18' 36"

15.

JEANNESSON Arnold

FDJ

+ 21' 20"

16.

ZUBELDIA Haimar

TEAM RADIOSHACK

+ 26' 23"

17.

VANDE VELDE Christian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 27' 12"

18.

HESJEDAL Ryder

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 27' 14"

19.

VELITS Peter

HTC - HIGHROAD

+ 28' 54"

20.

VANENDERT Jelle

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 31' 42"

21.

RUIJGH Rob

VACANSOLEIL-DCM

+ 33' 04"

22.

DUPONT Hubert

AG2R LA MONDIALE

+ 36' 54"

23.

GUSEV Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 42' 26"

24.

URAN Rigoberto

SKY PROCYCLING

+ 42' 48"

25.

VERDUGO Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 43' 06"

26.

ROCHE Nicolas

AG2R LA MONDIALE

+ 46' 23"

27.

CASAR Sandy

FDJ

+ 50' 28"

28.

KARPETS Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 52' 25"

29.

MONFORT Maxime

TEAM LEOPARD-TREK

+ 53' 16"

30.

TROFIMOV Yury

KATUSHA TEAM

+ 56' 46"

31.

THOMAS Geraint

SKY PROCYCLING

+ 1h 00' 48"

32.

LEIPHEIMER Levi

TEAM RADIOSHACK

+ 1h 03' 58"

33.

GESINK Robert

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 05' 09"

34.

MARTINEZ Egoi

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 08' 28"

35.

BARREDO Carlos

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 12' 58"

36.

ARROYO David

MOVISTAR TEAM

+ 1h 14' 40"

37.

SORENSEN Chris

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 14' 42"

38.

GILBERT Philippe

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 1h 14' 51"

39.

DI GREGORIO Rémy

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 22' 04"

40.

EL FARES Julien

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 1h 24' 21"

41.

MONCOUTIE David

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 1h 24' 52"

42.

SZMYD Sylvester

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 25' 37"

43.

GAUTIER Cyril

TEAM EUROPCAR

+ 1h 27' 43"

44.

MARTIN Tony

HTC - HIGHROAD

+ 1h 30' 20"

45.

ZEITS Andrey

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 31' 48"

46.

DEVENYNS Dries

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 1h 34' 06"

47.

TALABARDON Yannick

SAUR-SOJASUN

+ 1h 34' 51"

48.

ZANDIO Xabier

SKY PROCYCLING

+ 1h 35' 18"

49.

MORABITO Steve

BMC RACING TEAM

+ 1h 37' 57"

50.

FUGLSANG Jakob

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 39' 58"

51.

RIBLON Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 43' 47"

52.

CHARTEAU Anthony

TEAM EUROPCAR

+ 1h 43' 49"

53.

HAGEN Edvald Boasson

SKY PROCYCLING

+ 1h 44' 39"

54.

PINEAU Jérôme

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 1h 44' 41"

55.

BOUET Maxime

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 44' 45"

56.

HINCAPIE George

BMC RACING TEAM

+ 1h 45' 16"

57.

SANCHEZ Luis-Leon

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 46' 09"

58.

TEN DAM Laurens

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 47' 02"

59.

LOOSLI David

LAMPRE - ISD

+ 1h 51' 08"

60.

GERDEMANN Linus

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 51' 19"

61.

CHAVANEL Sylvain

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 1h 52' 21"

62.

NAVARRO Daniel

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 53' 22"

63.

DE GENDT Thomas

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 53' 38"

64.

KNEES Christian

SKY PROCYCLING

+ 1h 56' 12"

65.

MOINARD Amaël

BMC RACING TEAM

+ 1h 58' 43"

66.

IZAGIRRE INSAUSTI Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 59' 47"

67.

VOIGT Jens

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 59' 56"

68.

HUSHOVD Thor

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 03' 15"

69.

PATERSKI Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 03' 56"

70.

MOLLEMA Bauke

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 2h 06' 35"

71.

NIERMANN Grischa

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 2h 07' 26"

72.

PORTE Richie

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 09' 24"

73.

SILIN Egor

KATUSHA TEAM

+ 2h 10' 05"

74.

HOOGERLAND Johnny

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 11' 51"

75.

PEREZ MORENO Ruben

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 2h 12' 28"

76.

MILLAR David

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 14' 21"

77.

MEERSMAN Gianni

FDJ

+ 2h 17' 27"

78.

O’GRADY Stuart

TEAM LEOPARD-TREK

+ 2h 17' 58"

79.

GALLOPIN Tony

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 18' 19"

80.

ROJAS Jose Joaquin

MOVISTAR TEAM

+ 2h 22' 54"

81.

PAULINHO Sergio Miguel Moreira

TEAM RADIOSHACK

+ 2h 24' 29"

82.

VAN GARDEREN Tejay

HTC - HIGHROAD

+ 2h 25' 11"

83.

SANTAROMITA Ivan

BMC RACING TEAM

+ 2h 26' 39"

84.

IRIZAR Markel

TEAM RADIOSHACK

+ 2h 27' 13"

85.

ROELANDTS Jurgen

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 2h 27' 28"

86.

ROY Jérémy

FDJ

+ 2h 27' 28"

87.

KOREN Kristjan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 29' 24"

88.

ERVITI Imanol

MOVISTAR TEAM

+ 2h 29' 47"

89.

MARCATO Marco

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 30' 09"

90.

MALORI Adriano

LAMPRE - ISD

+ 2h 30' 15"

91.

COSTA Rui Alberto

MOVISTAR TEAM

+ 2h 31' 34"

92.

HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 32' 00"

93.

BONO Matteo

LAMPRE - ISD

+ 2h 34' 13"

94.

PEREZ LEZAUN Alan

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 2h 36' 14"

95.

SORENSEN Nicki

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 36' 26"

96.

GERRANS Simon

SKY PROCYCLING

+ 2h 37' 25"

97.

HIVERT Jonathan

SAUR-SOJASUN

+ 2h 37' 37"

98.

FLECHA GIANNONI Juan Antonio

SKY PROCYCLING

+ 2h 41' 04"

99.

TJALLINGII Maarten

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 2h 41' 41"

100.

OSS Daniel

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 47' 07"

101.

ROUX Anthony

FDJ

+ 2h 47' 49"

102.

GUTIERREZ José Ivan

MOVISTAR TEAM

+ 2h 49' 23"

103.

SCHÄR Michael

BMC RACING TEAM

+ 2h 49' 37"

104.

VICHOT Arthur

FDJ

+ 2h 49' 49"

105.

IGLINSKIY Maxim

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 53' 50"

106.

FOFONOV Dmitriy

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 53' 59"

107.

PETACCHI Alessandro

LAMPRE - ISD

+ 2h 54' 20"

108.

POSTHUMA Joost

TEAM LEOPARD-TREK

+ 2h 55' 25"

109.

HONDO Danilo

LAMPRE - ISD

+ 3h 00' 00"

110.

MINARD Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 3h 00' 04"

111.

HINAULT Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 3h 00' 44"

112.

LANG Sebastian

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 3h 00' 52"

113.

KREUZIGER Roman

PRO TEAM ASTANA

+ 3h 00' 59"

114.

BOOKWALTER Brent

BMC RACING TEAM

+ 3h 03' 47"

115.

QUINZIATO Manuel

BMC RACING TEAM

+ 3h 04' 14"

116.

NOVAL GONZALEZ Benjamin

SAXO BANK SUNGARD

+ 3h 06' 29"

117.

KADRI Blel

AG2R LA MONDIALE

+ 3h 07' 07"

118.

VALENTIN Tristan

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 3h 07' 10"

119.

CANCELLARA Fabian

TEAM LEOPARD-TREK

+ 3h 07' 31"

120.

TURGOT Sébastien

TEAM EUROPCAR

+ 3h 08' 34"

121.

DUQUE Leonardo

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 3h 08' 41"

122.

MANGEL Laurent

SAUR-SOJASUN

+ 3h 10' 19"

123.

TOSATTO Matteo

SAXO BANK SUNGARD

+ 3h 10' 36"

124.

JEANDESBOZ Fabrice

SAUR-SOJASUN

+ 3h 11' 47"

125.

VANDBORG Brian

SAXO BANK SUNGARD

+ 3h 13' 43"

126.

LONGO BORGHINI Paolo

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 3h 13' 44"

127.

BOLE Grega

LAMPRE - ISD

+ 3h 14' 15"

128.

WESTRA Lieuwe

VACANSOLEIL-DCM

+ 3h 14' 15"

129.

MURAVYEV Dmitriy

TEAM RADIOSHACK

+ 3h 14' 29"

130.

CAVENDISH Mark

HTC - HIGHROAD

+ 3h 15' 05"

131.

BUFFAZ Mickaël

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 3h 15' 12"

132.

DELAGE Mickaël

FDJ

+ 3h 15' 39"

133.

VANOTTI Alessandro

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 3h 16' 00"

134.

TERPSTRA Niki

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 3h 16' 03"

135.

DELAPLACE Anthony

SAUR-SOJASUN

+ 3h 16' 58"

136.

BOZIC Borut

VACANSOLEIL-DCM

+ 3h 17' 11"

137.

SWIFT Ben

SKY PROCYCLING

+ 3h 18' 07"

138.

GALLAND Jeremie

SAUR-SOJASUN

+ 3h 19' 46"

139.

VENTOSO Francisco

MOVISTAR TEAM

+ 3h 20' 02"

140.

VAITKUS Tomas

PRO TEAM ASTANA

+ 3h 20' 07"

141.

SIEBERG Marcel

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 3h 21' 39"

142.

GOSS Matthew Harley

HTC - HIGHROAD

+ 3h 22' 32"

143.

BODNAR Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 3h 23' 30"

144.

GRIVKO Andriy

PRO TEAM ASTANA

+ 3h 26' 22"

145.

DEAN Julian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 3h 28' 00"

146.

ENGELS Addy

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 3h 28' 31"

147.

IGNATYEV Mikhail

KATUSHA TEAM

+ 3h 29' 07"

148.

COYOT Arnaud

SAUR-SOJASUN

+ 3h 29' 20"

149.

URTASUN PEREZ Pablo

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 3h 30' 17"

150.

CIOLEK Gerald

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 3h 30' 22"

151.

QUEMENEUR Perrig

TEAM EUROPCAR

+ 3h 30' 35"

152.

ZINGLE Romain

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 3h 31' 30"

153.

BAK Lars

HTC - HIGHROAD

+ 3h 31' 42"

154.

KOSTYUK Denys

LAMPRE - ISD

+ 3h 31' 42"

155.

JEROME Vincent

TEAM EUROPCAR

+ 3h 34' 37"

156.

GREIPEL André

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 3h 35' 04"

157.

NAVARDAUSKAS Ramunas

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 3h 36' 53"

158.

GENE Yohann

TEAM EUROPCAR

+ 3h 38' 13"

159.

FARRAR Tyler

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 3h 38' 32"

160.

ENGOULVENT Jimmy

SAUR-SOJASUN

+ 3h 38' 34"

161.

EISEL Bernhard

HTC - HIGHROAD

+ 3h 39' 08"

162.

DUMOULIN Samuel

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 3h 43' 17"

163.

RENSHAW Mark

HTC - HIGHROAD

+ 3h 44' 00"

164.

BURGHARDT Marcus

BMC RACING TEAM

+ 3h 44' 08"

165.

PATE Danny

HTC - HIGHROAD

+ 3h 45' 26"

166.

AMADOR Andrey

MOVISTAR TEAM

+ 3h 54' 35"

167.

SABATINI Fabio

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 3h 57' 43"