Etape 17

Classement général

1.

VOECKLER Thomas

TEAM EUROPCAR

73h 23' 49"

2.

EVANS Cadel

BMC RACING TEAM

+ 01' 18"

3.

SCHLECK Frank

TEAM LEOPARD-TREK

+ 01' 22"

4.

SCHLECK Andy

TEAM LEOPARD-TREK

+ 02' 36"

5.

SANCHEZ Samuel

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 02' 59"

Disq.

CONTADOR Alberto

SAXO BANK SUNGARD

+ 03' 15"

7.

CUNEGO Damiano

LAMPRE - ISD

+ 03' 34"

8.

BASSO Ivan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 03' 49"

9.

DANIELSON Tom

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 06' 04"

10.

URAN Rigoberto

SKY PROCYCLING

+ 07' 36"

11.

PERAUD Jean-Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 07' 53"

12.

DE WEERT Kevin

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 08' 07"

13.

TAARAMAE Rein

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 08' 35"

14.

ROLLAND Pierre

TEAM EUROPCAR

+ 10' 03"

15.

CASAR Sandy

FDJ

+ 10' 33"

16.

ZUBELDIA Haimar

TEAM RADIOSHACK

+ 10' 38"

17.

JEANNESSON Arnold

FDJ

+ 10' 52"

18.

VANENDERT Jelle

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 11' 39"

19.

VELITS Peter

HTC - HIGHROAD

+ 12' 06"

20.

COPPEL Jérôme

SAUR-SOJASUN

+ 12' 44"

21.

ROCHE Nicolas

AG2R LA MONDIALE

+ 14' 06"

22.

RUIJGH Rob

VACANSOLEIL-DCM

+ 15' 01"

23.

KARPETS Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 18' 42"

24.

VERDUGO Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 18' 45"

25.

TROFIMOV Yury

KATUSHA TEAM

+ 21' 14"

26.

GUSEV Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 21' 17"

27.

VANDE VELDE Christian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 21' 49"

28.

HESJEDAL Ryder

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 22' 09"

29.

GILBERT Philippe

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 22' 23"

30.

MONFORT Maxime

TEAM LEOPARD-TREK

+ 23' 31"

31.

LEIPHEIMER Levi

TEAM RADIOSHACK

+ 29' 34"

32.

DUPONT Hubert

AG2R LA MONDIALE

+ 30' 06"

33.

MARTIN Tony

HTC - HIGHROAD

+ 33' 50"

34.

ZEITS Andrey

PRO TEAM ASTANA

+ 34' 36"

35.

MARTINEZ Egoi

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 35' 46"

36.

TALABARDON Yannick

SAUR-SOJASUN

+ 36' 42"

37.

EL FARES Julien

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 37' 01"

38.

GAUTIER Cyril

TEAM EUROPCAR

+ 37' 44"

39.

BARREDO Carlos

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 39' 46"

40.

MONCOUTIE David

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 42' 00"

41.

THOMAS Geraint

SKY PROCYCLING

+ 43' 43"

42.

SORENSEN Chris

SAXO BANK SUNGARD

+ 47' 52"

43.

DEVENYNS Dries

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 48' 50"

44.

GESINK Robert

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 49' 11"

45.

PINEAU Jérôme

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 51' 01"

46.

HAGEN Edvald Boasson

SKY PROCYCLING

+ 53' 46"

47.

ARROYO David

MOVISTAR TEAM

+ 53' 59"

48.

DI GREGORIO Rémy

PRO TEAM ASTANA

+ 56' 00"

49.

HINCAPIE George

BMC RACING TEAM

+ 56' 07"

50.

GERDEMANN Linus

TEAM LEOPARD-TREK

+ 56' 40"

51.

SANCHEZ Luis-Leon

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 57' 12"

52.

FUGLSANG Jakob

TEAM LEOPARD-TREK

+ 57' 51"

53.

MORABITO Steve

BMC RACING TEAM

+ 57' 57"

54.

ZANDIO Xabier

SKY PROCYCLING

+ 58' 17"

55.

HUSHOVD Thor

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 1h 00' 26"

56.

BOUET Maxime

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 01' 22"

57.

SZMYD Sylvester

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 02' 31"

58.

TEN DAM Laurens

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 05' 13"

59.

CHARTEAU Anthony

TEAM EUROPCAR

+ 1h 08' 56"

60.

CHAVANEL Sylvain

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 1h 09' 05"

61.

PATERSKI Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 09' 21"

62.

VOIGT Jens

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 11' 33"

63.

NAVARRO Daniel

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 12' 41"

64.

PEREZ MORENO Ruben

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 13' 28"

65.

MILLAR David

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 1h 14' 10"

66.

MOINARD Amaël

BMC RACING TEAM

+ 1h 14' 17"

67.

NIERMANN Grischa

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 14' 50"

68.

KNEES Christian

SKY PROCYCLING

+ 1h 15' 27"

69.

GALLOPIN Tony

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 1h 16' 49"

70.

RIBLON Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 18' 41"

71.

MOLLEMA Bauke

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 22' 19"

72.

LOOSLI David

LAMPRE - ISD

+ 1h 22' 44"

73.

VAN GARDEREN Tejay

HTC - HIGHROAD

+ 1h 23' 30"

74.

ROJAS Jose Joaquin

MOVISTAR TEAM

+ 1h 24' 50"

75.

PORTE Richie

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 26' 03"

76.

MARCATO Marco

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 27' 10"

77.

ROELANDTS Jurgen

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 1h 28' 01"

78.

SANTAROMITA Ivan

BMC RACING TEAM

+ 1h 28' 46"

79.

LEUKEMANS Bjorn

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 29' 21"

80.

MALORI Adriano

LAMPRE - ISD

+ 1h 31' 07"

81.

PAULINHO Sergio Miguel Moreira

TEAM RADIOSHACK

+ 1h 31' 10"

82.

PEREZ LEZAUN Alan

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 32' 13"

83.

O’GRADY Stuart

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 32' 39"

84.

IZAGIRRE INSAUSTI Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 33' 21"

85.

IRIZAR Markel

TEAM RADIOSHACK

+ 1h 34' 26"

86.

SILIN Egor

KATUSHA TEAM

+ 1h 35' 08"

87.

SORENSEN Nicki

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 36' 05"

88.

DE GENDT Thomas

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 36' 37"

89.

HOOGERLAND Johnny

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 37' 12"

90.

ROY Jérémy

FDJ

+ 1h 39' 04"

91.

ERVITI Imanol

MOVISTAR TEAM

+ 1h 42' 10"

92.

KOREN Kristjan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 43' 01"

93.

COSTA Rui Alberto

MOVISTAR TEAM

+ 1h 43' 27"

94.

VICHOT Arthur

FDJ

+ 1h 45' 10"

95.

OSS Daniel

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 46' 02"

96.

GUTIERREZ José Ivan

MOVISTAR TEAM

+ 1h 46' 19"

97.

FLECHA GIANNONI Juan Antonio

SKY PROCYCLING

+ 1h 48' 01"

98.

PETACCHI Alessandro

LAMPRE - ISD

+ 1h 50' 54"

99.

SCHÄR Michael

BMC RACING TEAM

+ 1h 52' 14"

100.

GERRANS Simon

SKY PROCYCLING

+ 1h 52' 39"

101.

HIVERT Jonathan

SAUR-SOJASUN

+ 1h 52' 43"

102.

FOFONOV Dmitriy

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 53' 06"

103.

BONO Matteo

LAMPRE - ISD

+ 1h 53' 54"

104.

HONDO Danilo

LAMPRE - ISD

+ 1h 55' 51"

105.

TJALLINGII Maarten

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 56' 01"

106.

HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 56' 35"

107.

HINAULT Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 57' 46"

108.

ROUX Anthony

FDJ

+ 1h 58' 08"

109.

LANG Sebastian

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 1h 58' 21"

110.

MEERSMAN Gianni

FDJ

+ 1h 59' 48"

111.

NOVAL GONZALEZ Benjamin

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 00' 32"

112.

QUINZIATO Manuel

BMC RACING TEAM

+ 2h 01' 14"

113.

KREUZIGER Roman

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 02' 42"

114.

VALENTIN Tristan

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 02' 59"

115.

TURGOT Sébastien

TEAM EUROPCAR

+ 2h 05' 49"

116.

TOSATTO Matteo

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 05' 50"

117.

MANGEL Laurent

SAUR-SOJASUN

+ 2h 05' 54"

118.

POSTHUMA Joost

TEAM LEOPARD-TREK

+ 2h 06' 08"

119.

BOOKWALTER Brent

BMC RACING TEAM

+ 2h 08' 33"

120.

DUQUE Leonardo

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 08' 43"

121.

VANDBORG Brian

SAXO BANK SUNGARD

+ 2h 08' 46"

122.

CANCELLARA Fabian

TEAM LEOPARD-TREK

+ 2h 09' 19"

123.

BUFFAZ Mickaël

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 09' 25"

124.

CAVENDISH Mark

HTC - HIGHROAD

+ 2h 10' 00"

125.

LONGO BORGHINI Paolo

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 10' 29"

126.

VANOTTI Alessandro

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 10' 46"

127.

BOZIC Borut

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 10' 56"

128.

DELAGE Mickaël

FDJ

+ 2h 11' 16"

129.

BOLE Grega

LAMPRE - ISD

+ 2h 11' 34"

130.

GALLAND Jeremie

SAUR-SOJASUN

+ 2h 11' 57"

131.

MURAVYEV Dmitriy

TEAM RADIOSHACK

+ 2h 13' 23"

132.

SWIFT Ben

SKY PROCYCLING

+ 2h 14' 23"

133.

VENTOSO Francisco

MOVISTAR TEAM

+ 2h 15' 37"

134.

DELAPLACE Anthony

SAUR-SOJASUN

+ 2h 15' 58"

135.

SIEBERG Marcel

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 2h 17' 33"

136.

VAITKUS Tomas

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 17' 50"

137.

MINARD Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 2h 18' 16"

138.

WESTRA Lieuwe

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 19' 29"

139.

IGLINSKIY Maxim

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 19' 41"

140.

GOSS Matthew Harley

HTC - HIGHROAD

+ 2h 20' 14"

141.

JEANDESBOZ Fabrice

SAUR-SOJASUN

+ 2h 21' 06"

142.

TERPSTRA Niki

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 21' 18"

143.

GRIVKO Andriy

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 22' 58"

144.

ENGELS Addy

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 24' 22"

145.

KADRI Blel

AG2R LA MONDIALE

+ 2h 24' 47"

146.

BERTAGNOLLI Leonardo

LAMPRE - ISD

+ 2h 25' 14"

147.

CIOLEK Gerald

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 25' 45"

148.

COYOT Arnaud

SAUR-SOJASUN

+ 2h 26' 03"

149.

KOSTYUK Denys

LAMPRE - ISD

+ 2h 26' 09"

150.

IGNATYEV Mikhail

KATUSHA TEAM

+ 2h 27' 51"

151.

DEAN Julian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 28' 31"

152.

ZINGLE Romain

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 28' 55"

153.

GREIPEL André

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 2h 30' 55"

154.

BODNAR Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 31' 04"

155.

BAK Lars

HTC - HIGHROAD

+ 2h 31' 15"

156.

GENE Yohann

TEAM EUROPCAR

+ 2h 34' 15"

157.

FARRAR Tyler

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 34' 18"

158.

EISEL Bernhard

HTC - HIGHROAD

+ 2h 34' 27"

159.

ENGOULVENT Jimmy

SAUR-SOJASUN

+ 2h 34' 40"

160.

RENSHAW Mark

HTC - HIGHROAD

+ 2h 39' 04"

161.

DUMOULIN Samuel

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 39' 28"

162.

URTASUN PEREZ Pablo

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 2h 39' 50"

163.

QUEMENEUR Perrig

TEAM EUROPCAR

+ 2h 39' 54"

164.

NAVARDAUSKAS Ramunas

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 39' 58"

165.

BURGHARDT Marcus

BMC RACING TEAM

+ 2h 40' 29"

166.

JEROME Vincent

TEAM EUROPCAR

+ 2h 43' 31"

167.

PATE Danny

HTC - HIGHROAD

+ 2h 45' 26"

168.

AMADOR Andrey

MOVISTAR TEAM

+ 2h 50' 56"

169.

SABATINI Fabio

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 53' 02"