Etape 16

Classement général

1.

VOECKLER Thomas

TEAM EUROPCAR

 69h 00' 56"

2.

EVANS Cadel

BMC RACING TEAM

+ 01' 45"

3.

SCHLECK Frank

TEAM LEOPARD-TREK

+ 01' 49"

4.

SCHLECK Andy

TEAM LEOPARD-TREK

+ 03' 03"

5.

SANCHEZ Samuel

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 03' 26"

Disq.

CONTADOR Alberto

SAXO BANK SUNGARD

+ 03' 42"

7.

BASSO Ivan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 03' 49"

8.

CUNEGO Damiano

LAMPRE - ISD

+ 04' 01"

9.

DANIELSON Tom

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 06' 04"

10.

URAN Rigoberto

SKY PROCYCLING

+ 07' 55"

11.

PERAUD Jean-Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 08' 20"

12.

DE WEERT Kevin

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 09' 00"

13.

TAARAMAE Rein

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 09' 02"

14.

ROLLAND Pierre

TEAM EUROPCAR

+ 09' 53"

15.

VELITS Peter

HTC - HIGHROAD

+ 10' 01"

16.

JEANNESSON Arnold

FDJ

+ 10' 05"

17.

ZUBELDIA Haimar

TEAM RADIOSHACK

+ 10' 38"

18.

VANENDERT Jelle

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 12' 06"

19.

RUIJGH Rob

VACANSOLEIL-DCM

+ 12' 56"

20.

COPPEL Jérôme

SAUR-SOJASUN

+ 13' 03"

21.

CASAR Sandy

FDJ

+ 14' 36"

22.

ROCHE Nicolas

AG2R LA MONDIALE

+ 14' 59"

23.

KARPETS Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 17' 39"

24.

VERDUGO Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 17' 42"

25.

TROFIMOV Yury

KATUSHA TEAM

+ 19' 20"

26.

LEIPHEIMER Levi

TEAM RADIOSHACK

+ 20' 12"

27.

GUSEV Vladimir

KATUSHA TEAM

+ 20' 14"

28.

HESJEDAL Ryder

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 20' 36"

29.

GILBERT Philippe

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 20' 50"

30.

VANDE VELDE Christian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 21' 39"

31.

MONFORT Maxime

TEAM LEOPARD-TREK

+ 22' 28"

32.

MARTIN Tony

HTC - HIGHROAD

+ 24' 28"

33.

DUPONT Hubert

AG2R LA MONDIALE

+ 29' 03"

34.

GAUTIER Cyril

TEAM EUROPCAR

+ 30' 01"

35.

BARREDO Carlos

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 30' 24"

36.

MONCOUTIE David

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 32' 38"

37.

ZEITS Andrey

PRO TEAM ASTANA

+ 33' 33"

38.

TALABARDON Yannick

SAUR-SOJASUN

+ 34' 37"

39.

MARTINEZ Egoi

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 34' 43"

40.

THOMAS Geraint

SKY PROCYCLING

+ 36' 00"

41.

DEVENYNS Dries

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 39' 28"

42.

GESINK Robert

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 39' 49"

43.

EL FARES Julien

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 41' 04"

44.

PINEAU Jérôme

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 41' 39"

45.

ARROYO David

MOVISTAR TEAM

+ 44' 37"

46.

SORENSEN Chris

SAXO BANK SUNGARD

+ 45' 47"

47.

DI GREGORIO Rémy

PRO TEAM ASTANA

+ 46' 38"

48.

GERDEMANN Linus

TEAM LEOPARD-TREK

+ 47' 18"

49.

SANCHEZ Luis-Leon

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 47' 50"

50.

HINCAPIE George

BMC RACING TEAM

+ 48' 24"

51.

FUGLSANG Jakob

TEAM LEOPARD-TREK

+ 50' 08"

52.

MORABITO Steve

BMC RACING TEAM

+ 50' 14"

53.

HUSHOVD Thor

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 51' 04"

54.

BOUET Maxime

AG2R LA MONDIALE

+ 52' 00"

55.

TEN DAM Laurens

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 55' 51"

56.

SZMYD Sylvester

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 56' 42"

57.

ZANDIO Xabier

SKY PROCYCLING

+ 56' 44"

58.

HAGEN Edvald Boasson

SKY PROCYCLING

+ 58' 39"

59.

CHARTEAU Anthony

TEAM EUROPCAR

+ 59' 34"

60.

MILLAR David

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 1h 04' 48"

61.

NAVARRO Daniel

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 04' 58"

62.

NIERMANN Grischa

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 05' 28"

63.

KNEES Christian

SKY PROCYCLING

+ 1h 06' 05"

64.

MOINARD Amaël

BMC RACING TEAM

+ 1h 06' 34"

65.

VOIGT Jens

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 07' 35"

66.

RIBLON Christophe

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 09' 19"

67.

PATERSKI Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 13' 04"

68.

CHAVANEL Sylvain

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 1h 13' 08"

69.

GALLOPIN Tony

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 1h 13' 15"

70.

VAN GARDEREN Tejay

HTC - HIGHROAD

+ 1h 14' 08"

71.

LOOSLI David

LAMPRE - ISD

+ 1h 15' 01"

72.

PEREZ MORENO Ruben

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 15' 44"

73.

ROJAS Jose Joaquin

MOVISTAR TEAM

+ 1h 17' 07"

74.

PORTE Richie

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 18' 20"

75.

ROELANDTS Jurgen

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 1h 18' 39"

76.

MARCATO Marco

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 19' 27"

77.

MALORI Adriano

LAMPRE - ISD

+ 1h 21' 45"

78.

PAULINHO Sergio Miguel Moreira

TEAM RADIOSHACK

+ 1h 21' 48"

79.

PEREZ LEZAUN Alan

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 22' 51"

80.

O’GRADY Stuart

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 23' 17"

81.

IZAGIRRE INSAUSTI Gorka

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 1h 23' 59"

82.

TIRALONGO Paolo

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 25' 21"

83.

SILIN Egor

KATUSHA TEAM

+ 1h 25' 46"

84.

MOLLEMA Bauke

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 26' 32"

85.

SORENSEN Nicki

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 26' 43"

86.

DE GENDT Thomas

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 27' 15"

87.

COSTA Rui Alberto

MOVISTAR TEAM

+ 1h 27' 42"

88.

SANTAROMITA Ivan

BMC RACING TEAM

+ 1h 27' 43"

89.

ROY Jérémy

FDJ

+ 1h 29' 42"

90.

LEUKEMANS Bjorn

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 30' 39"

91.

IRIZAR Markel

TEAM RADIOSHACK

+ 1h 30' 48"

92.

ERVITI Imanol

MOVISTAR TEAM

+ 1h 32' 48"

93.

KOREN Kristjan

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 35' 18"

94.

VICHOT Arthur

FDJ

+ 1h 35' 48"

95.

HOOGERLAND Johnny

VACANSOLEIL-DCM

+ 1h 36' 09"

96.

GUTIERREZ José Ivan

MOVISTAR TEAM

+ 1h 36' 57"

97.

OSS Daniel

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 1h 38' 19"

98.

FLECHA GIANNONI Juan Antonio

SKY PROCYCLING

+ 1h 38' 39"

99.

SCHÄR Michael

BMC RACING TEAM

+ 1h 42' 52"

100.

PETACCHI Alessandro

LAMPRE - ISD

+ 1h 43' 11"

101.

GERRANS Simon

SKY PROCYCLING

+ 1h 43' 17"

102.

BONO Matteo

LAMPRE - ISD

+ 1h 44' 32"

103.

HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 47' 13"

104.

HONDO Danilo

LAMPRE - ISD

+ 1h 48' 08"

105.

HINAULT Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 1h 48' 24"

106.

LANG Sebastian

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 1h 48' 59"

107.

MEERSMAN Gianni

FDJ

+ 1h 50' 26"

108.

NOVAL GONZALEZ Benjamin

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 51' 10"

109.

QUINZIATO Manuel

BMC RACING TEAM

+ 1h 51' 52"

110.

VALENTIN Tristan

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 1h 53' 37"

111.

ROUX Anthony

FDJ

+ 1h 54' 34"

112.

KREUZIGER Roman

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 54' 59"

113.

HIVERT Jonathan

SAUR-SOJASUN

+ 1h 56' 21"

114.

TURGOT Sébastien

TEAM EUROPCAR

+ 1h 56' 27"

115.

TOSATTO Matteo

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 56' 28"

116.

MANGEL Laurent

SAUR-SOJASUN

+ 1h 56' 32"

117.

POSTHUMA Joost

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 56' 46"

118.

FOFONOV Dmitriy

PRO TEAM ASTANA

+ 1h 56' 49"

119.

TJALLINGII Maarten

RABOBANK CYCLING TEAM

+ 1h 56' 54"

120.

BOOKWALTER Brent

BMC RACING TEAM

+ 1h 59' 11"

121.

VANDBORG Brian

SAXO BANK SUNGARD

+ 1h 59' 24"

122.

CANCELLARA Fabian

TEAM LEOPARD-TREK

+ 1h 59' 57"

123.

BUFFAZ Mickaël

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 00' 03"

124.

CAVENDISH Mark

HTC - HIGHROAD

+ 2h 00' 38"

125.

DUQUE Leonardo

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 01' 00"

126.

LONGO BORGHINI Paolo

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 01' 07"

127.

VANOTTI Alessandro

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 01' 24"

128.

DELAGE Mickaël

FDJ

+ 2h 01' 54"

129.

BOLE Grega

LAMPRE - ISD

+ 2h 02' 12"

130.

GALLAND Jeremie

SAUR-SOJASUN

+ 2h 02' 35"

131.

SWIFT Ben

SKY PROCYCLING

+ 2h 05' 01"

132.

VENTOSO Francisco

MOVISTAR TEAM

+ 2h 06' 15"

133.

SIEBERG Marcel

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 2h 08' 11"

134.

DELAPLACE Anthony

SAUR-SOJASUN

+ 2h 08' 15"

135.

VAITKUS Tomas

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 08' 28"

136.

MINARD Sébastien

AG2R LA MONDIALE

+ 2h 08' 54"

137.

WESTRA Lieuwe

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 10' 07"

138.

IGLINSKIY Maxim

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 10' 19"

139.

GOSS Matthew Harley

HTC - HIGHROAD

+ 2h 10' 52"

140.

TERPSTRA Niki

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 11' 56"

141.

GRIVKO Andriy

PRO TEAM ASTANA

+ 2h 13' 26"

142.

BOZIC Borut

VACANSOLEIL-DCM

+ 2h 13' 29"

143.

ENGELS Addy

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 15' 00"

144.

KADRI Blel

AG2R LA MONDIALE

+ 2h 15' 25"

145.

BERTAGNOLLI Leonardo

LAMPRE - ISD

+ 2h 15' 52"

146.

JEANDESBOZ Fabrice

SAUR-SOJASUN

+ 2h 16' 02"

147.

CIOLEK Gerald

QUICK STEP CYCLING TEAM

+ 2h 16' 23"

148.

COYOT Arnaud

SAUR-SOJASUN

+ 2h 16' 41"

149.

KOSTYUK Denys

LAMPRE - ISD

+ 2h 16' 47"

150.

MURAVYEV Dmitriy

TEAM RADIOSHACK

+ 2h 17' 06"

151.

IGNATYEV Mikhail

KATUSHA TEAM

+ 2h 18' 09"

152.

DEAN Julian

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 19' 09"

153.

ZINGLE Romain

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 19' 33"

154.

GREIPEL André

OMEGA PHARMA - LOTTO

+ 2h 21' 33"

155.

BODNAR Maciej

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 21' 42"

156.

BAK Lars

HTC - HIGHROAD

+ 2h 21' 53"

157.

GENE Yohann

TEAM EUROPCAR

+ 2h 24' 53"

158.

FARRAR Tyler

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 24' 56"

159.

EISEL Bernhard

HTC - HIGHROAD

+ 2h 25' 05"

160.

ENGOULVENT Jimmy

SAUR-SOJASUN

+ 2h 25' 18"

161.

RENSHAW Mark

HTC - HIGHROAD

+ 2h 29' 42"

162.

DUMOULIN Samuel

COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE

+ 2h 30' 06"

163.

URTASUN PEREZ Pablo

EUSKALTEL - EUSKADI

+ 2h 30' 28"

164.

QUEMENEUR Perrig

TEAM EUROPCAR

+ 2h 30' 32"

165.

NAVARDAUSKAS Ramunas

TEAM GARMIN - CERVELO

+ 2h 30' 36"

166.

BURGHARDT Marcus

BMC RACING TEAM

+ 2h 31' 07"

167.

JEROME Vincent

TEAM EUROPCAR

+ 2h 35' 48"

168.

PATE Danny

HTC - HIGHROAD

+ 2h 36' 04"

169.

SABATINI Fabio

LIQUIGAS-CANNONDALE

+ 2h 43' 40"

170.

AMADOR Andrey

MOVISTAR TEAM

+ 2h 53' 29"